
"Кольорові візерунки вишиванки"
Вишиванки різних областей України
Важко осягнути все різноманіття нашого культурного спадку. Навіть при однаковій колірній гамі, при тісному сусідстві види вишиванок по регіонах мали свої характерні особливості. Ба більше, в давнину кожна сім’я мала свій індивідуальний маленький орнамент. Це було своєрідним кодом, печаткою, ознакою роду.
Вишиванки центру України
Київщина: стриманість та оригінальність
В геометричних візерунках цього регіону переважали давні техніки занизування та заволікання. Як вишиванки всіх регіонів, часто зустрічались червоний з чорним кольори. Солярні символи — також одна з ознак вишивки центрального регіону.
Полтавщина: ніжна вишуканість
Навіть геометричні орнаменти цього регіони здавалися повітряними. Здебільшого це завдяки поєднанню м’яких пастельних відтінків. Також тут зароджувалася техніка «білим по білому».
Кропивниччина: стилізована квітка
За правилами прадавніх традицій регіону візерунок складався з ромбів, в які закомпоновано ружі. Доповнювалося це великими трояндовими композиціями на рукавах та манжетах.
Черкащина: живий світ в геометричних мотивах
У геометрично правильній вишивці Черкащини завжди споглядалися елементи природи: птахи, квіти, листя. Ба навіть Дніпровські кручі. Це красиво доповнює види вишиванок в Україні.
Вінниччина: мозаїка на полотні
Характерною рисою вінницького краю були щільні геометричні мотиви. Вишивались вони дуже дрібно та нагадували красиву мініатюрну мозаїку. Серед кольорів переважав червоний у поєднанні з чорним.
Вишиванки Півночі України
Чернігівщина: рослинні мотиви
Поєднання геометричних та рослинних елементів. Найбільш популярна техніка вишивки цього регіону — хрестик. В деяких елементах орнаменту відчувається вплив іноземних культур.
Сумщина: писані орнаменти
На Сумщині збереглися різновиди вишиванок з оригінальним несиметричним орнаментом. Це було схоже на сакральний розпис кочових народів. Переважно використовувались спокійні кольори, які могли поєднуватись з яскравими акцентами.
Житомирщина: гострі кути
Незвичайні ромби, ніби шипи, захищали від злих сил своєю гостротою. Гармонійне поєднання червоного, коричневого, білого кольорів на бежевому полотні мало заспокійливу силу.
Вишиванки Заходу України
Хмельниччина: лінійна краса
Для Хмельниччини характерною була техніка вирізування. Геометричний орнамент із простих прямих, скісних, ламаних, зубчатих ліній. За таким принципом вишивались навіть квіткові орнаменти.
Тернопільщина: квітучі сади
Це майже завжди густа вишивка з рослинними мотивами. В кольорах завжди перемагали насичені темні та яскраві кольори. Особливості вишиванок різних регіонів України, Тернопільських зокрема, були у вмінні органічно поєднувати геометричні орнаменти з рослинними мотивами.
Густі квітучі візерунки вдало вписувались в ромби та густо усівали рукави.
Франківщина (Гуцульщина): сонце в усьому
Гуцульщина славиться величезною палітрою кольорів та різноманітністю насичених візерунків, в які заховані сили природи та філософія буття. В кожній вишиванці поєднувались по 3-4 відтінки кожного з кольорів. І так могло назбиратись до 20-ти відтінків на одній сорочці. Часто на вишитих сорочках зображали сонце і старались відтворити його різне освітлення залежно від пори дня та року.
Львівщина: поєднання культур та технік
Львівська вишиванка по регіонах була дуже різною. Та знавці легко впізнають вишивку Львівщини серед сотні інших. Та навіть те, якому району вона притаманна. Львівські вишиванки мають різноманітну колірну гаму переважно яскравих, соковитих кольорів. Техніки також можуть використовуватись різні: хрестик, гладь, бісероплетіння.
Закарпаття: лаконічна геометрія
Цей регіон через орнаменти на полотні розповідає про плодючість земель та різноманіття рослинних культур. Має чіткі лінії та ніжний набір кольорів. Характерними є пишні манжети-волани.
Волинські вишиванки
Волинь: стихії у візерунках
Основне місце у орнаментальному мистецтві волинян займають символи води, землі та сонця, котрі утворюють життєдайну трійцю. Також традиційними вважаються образи Берегині – покровительки життя: дерева життя, на гіллі якого симетрично розташовані птахи – символи душі людини.